NIE TYLKO DLA MŁODZIEŻY

– CZYLI ŚDM WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

Kraków / 2016 II

Dziś o ŚDM pielgrzymkowo, plastycznie i muzycznie…

Peregrynacja Znaków
Wielkanoc. Kaplica Świętej Rodziny w naszej parafii. Krzyż i Ikona Matki Bożej. Niezwykłe przeżycie… Niektórzy z nas uczestniczyli w tym wydarzeniu. Podobnie jak miliony młodych ludzi na całym świecie, podeszliśmy, aby ucałować i przytulić się do wyjątkowego, choć tak prostego Krzyża oraz by spojrzeć w oczy Maryi.

Od początku Światowych Dni Młodzieży Krzyż towarzyszy Spotkaniom, zaś pomiędzy nimi pielgrzymuje po kraju, w którym ma odbyć się kolejny ŚDM. W 2003 roku do tej niezwykłej wędrówki dołączyła także Ikona „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego) – kopia obrazu z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Te Symbole to dary św. Jana Pawła II dla młodych – Znaki, przy których dzieją się cuda.

Logo ŚDM 2016
Z pewnością wielu Czytelników Gazetki nie raz widziało już (choćby właśnie na łamach naszego Tygodnika) oficjalny znak przyszłorocznego Spotkania. Czy jednak wiemy dokładnie, na co wskazują jego poszczególne elementy? Zawarte jest w nich miejsce, „główni bohaterowie” oraz temat ŚDM 2016. Warto zadać sobie trochę trudu i obejrzeć logo w kolorze, gdyż wtedy można zauważyć troistość barw – trzy kolory znajdujące się w herbie Krakowa. A sam obraz?
Całość „wbudowana” jest w kontury Polski. Centralne miejsce zajmuje Krzyż Chrystusa – nawiązujący do jednego z dwóch pielgrzymujących po świecie Znaków ŚDM. Poniżej, tam gdzie na mapie widzimy Kraków, znajduje się charakterystyczna „kropka” – symbol młodzieży (podobne można zobaczyć w logo z Paryża, Rzymu, a także z Toronto). Oczywiście znak zawiera również to, co najważniejsze – temat… Nie mogło w logo zabraknąć Promieni Miłosierdzia, wypływających z Krzyża.

Hymn ŚDM 2016
Przepiękna pieśń „Błogosławieni miłosierni” napisana przez krakowianina – Kubę Blycharza. Niezwykła jest historia powstania Hymnu. Bardzo polecam wywiad – świadectwo z Autorem. Film można znaleźć na YouTube. Kiedy posłucha się, jak Kuba opowiada o otrzymaniu Słowa z Pwt 31, 19 i o tym, co dla niego oznacza zdanie: „Bóg jest wierny”, zaczyna się rozumieć, że nie przypadkiem ten właśnie utwór wygrał w konkursie ogłoszonym przed kilku miesiącami. Niestety, w artykule nie można „zawrzeć” muzyki. Ogromnie jednak zachęcamy Czytelników, aby znaleźli Hymn w Internecie. Na dzień dzisiejszy istnieje już kilka wersji językowych Hymnu – angielska, hiszpańska, łotewska, a nawet arabska. Młodzi całego świata tworzą kolejne, więc my również nie marnujmy czasu i uczmy się śpiewać ten piękny utwór. Niech za rok cała Polska ogłaszała światu: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

 

ms

rysunek